Jednym z trybów nabywania nieruchomości pod drogi publiczne przez Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego jest postępowanie zgodnie z tzw. specustawą drogową ZRiD.
W przypadku otrzymania decyzji ZRiD, przysługuje Ci odszkodowanie od gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa, w zależności od kategorii drogi objętej przejęciem.
Warto zastanowić się nad kilkoma kluczowymi kwestiami:
Otrzymanie powiadomienia o wywłaszczeniu nieruchomości na cele drogowe to sytuacja, która może budzić duży stres. Jest to proces, który wiąże się z pozbawieniem prawa własności nieruchomości lub jej części, co może znacząco wpłynąć na plany inwestycyjne.
Odszkodowanie ZRID – Jak jest ustalana jest wysokość?
Wartość odszkodowania jest ustalana na podstawie opinii biegłego, czyli rzeczoznawcy majątkowego, który sporządza operat szacunkowy na zlecenie organu prowadzącego postępowanie.
Dostęp do operatu szacunkowego:
Tak! Zarówno na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego jako strona postępowania administracyjnego, jak i na podstawie przepisów Ustawy o gospodarce nieruchomościami masz prawo żądać dostępu do operatu, tworzyć z niego kopie, odpisy, notatki np. robić zdjęcia telefonem. Co więcej, w razie dostrzeżenia w operacie błędów lub wątpliwości, co do jego treści można przedłożyć swoje uwagi celem ustosunkowania się do nich przez rzeczoznawcę majątkowego.
Wycena nieruchomości do odszkodowania ZRID:
Kwestia wyboru metody, techniki i sposobu wyceny zależy od biegłego rzeczoznawcy majątkowego. Obowiązuje tutaj tzw. zasada korzyści, która w jednej z możliwych opcji zakłada, że jeżeli przed wydaniem decyzji ZRiD działka miała użytek rolny to obowiązuje wycena po cenach dla działek drogowych, czyli wyższa. Jeżeli wcześniej działka była przeznaczona pod zabudowę, a przejęta została po drogę, rzeczoznawca powinien wycenić tę działkę jako budowlaną.
Możliwość odwołania się od decyzji:
Tak! Od decyzji ustalającej wysokość odszkodowania ZRID można się odwołać do organu wyższego stopnia w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Od decyzji organu II instancji przysługuje następnie skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Co istotne – wniesienie odwołanie wstrzymuje wypłatę odszkodowania ZRID.
Czy przysługuje mi coś jeszcze oprócz odszkodowania?
- Wysokość odszkodowania ZRID może zostać w niektórych okolicznościach podwyższona np. o 5% jeżeli wydasz nieruchomość zarządcy drogi w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o wydaniu decyzji ZRiD.
- Możesz również otrzymać 10.000 zł dodatku za przeprowadzkę, jeżeli na wywłaszczonej nieruchomości zamieszkiwałeś.
- Ponadto, masz prawo żądać wykupu pozostałej części nieruchomości, jeżeli nie została ona przejęta pod drogę i nie nadaje się do prawidłowego wykorzystania na cele dotychczasowe.
- Masz prawo żądać waloryzacji odszkodowania ZRID, jeżeli wskutek długiego czasu trwania postępowania odwleczony w czasie jest moment wypłaty.
- Masz prawo dochodzić roszczeń cywilnoprawnych np. za utracone dotacje unijne wskutek zmniejszenia powierzchni gospodarstwa rolnego, koszty przeprowadzki lub utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej na wywłaszczonej nieruchomości.
Nasza Kancelaria specjalizuje się w prowadzeniu spraw o odszkodowanie ZRID za wywłaszczone nieruchomości. Skutecznie negocjujemy wysokość odszkodowania, dbając o interesy naszych klientów